Artykuł sponsorowany

Spawanie rur ze stali nierdzewnej metodą TIG

Spawanie rur ze stali nierdzewnej metodą TIG

Spawanie stali nierdzewnej metodą TIG to jedna z najbardziej zaawansowanych technik, która pozwala na uzyskanie trwałych i estetycznych połączeń. Dzięki niej możliwe jest wykonanie precyzyjnych części ze stali nierdzewnej dla przemysłu farmaceutycznego czy spożywczego. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tej metodzie oraz jej zastosowaniom, aby zrozumieć, dlaczego jest tak ceniona w dzisiejszym świecie.

Przeczytaj również: Zbiorniki ze stali nierdzewnej a ochrona środowiska

 

Zasada działania metody TIG

 

Metoda TIG (Tungsten Inert Gas) polega na spawaniu materiałów za pomocą łuku elektrycznego, który jest utrzymywany między elektrodą wolframową a spawanym materiałem. Elektroda jest chłodzona gazem obojętnym, najczęściej argonem, który chroni zarówno elektrodę, jak i powstające połączenie przed reakcjami chemicznymi z otoczeniem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyjątkowo czystych i trwałych spoin, które są niezbędne w przypadku rur ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej.

 

Zalety spawania stali nierdzewnej metodą TIG

 

Faktem jest, że spawanie stali nierdzewnej TIG posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest ono powszechnie stosowane w przemyśle. Po pierwsze, metoda ta pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych i estetycznych spoin, co jest szczególnie ważne w przypadku części ze stali nierdzewnej dla przemysłu farmaceutycznego czy spożywczego. Po drugie, spawanie TIG umożliwia pracę z cienkimi materiałami, co jest trudne do osiągnięcia przy użyciu innych metod spawania. Po trzecie, proces ten charakteryzuje się niską emisją dymu i gazów, co przekłada się na lepsze warunki pracy dla spawacza.

 

Zastosowania spawania stali nierdzewnej metodą TIG

 

Spawanie stali nierdzewnej tig znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W przemyśle farmaceutycznym i spożywczym wykorzystuje się je do produkcji rurociągów ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej oraz zbiorników ze stali nierdzewnej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie higienicznych i trwałych połączeń, które są niezbędne w tych sektorach. Metoda ta jest także stosowana w budowie maszyn oraz konstrukcjach stalowych, gdzie wymagane są precyzyjne i estetyczne spoiny.